Previous Winners

2020 Winners

We congratulate the following Canadian Building Trades Women for winning the 2020 Women in Trades Awards & Bursaries:

• Sabrina O’Brien – Journeyman Steamfitter, Local 488 (Alberta)
• Shakyra Blakely – 3rd Year Apprentice Scaffolder, Local 1325 (Alberta)
• Sydney Schultz – 3rd Year Apprentice Powerline Technician, Local 2067 (Saskatchewan)

We thank everyone for applying to the 2020 Women In Trades Awards/Bursaries Program – please apply again next year!

Sabrina O’Brien

Shakyra Blakely

Sydney Schlutz

2019 Winners

We congratulate the following Canadian Building Trades Women for winning the 2019 Women in Trades Awards & Bursaries:

• Emma Ash – Journeyman Scaffolder, Local 1325 (Alberta)
• Madlyn Carew – 4th Year Apprentice Ironworker, Local 764 (Newfoundland)
• Shannen MacDonald – 1st Year Apprentice Ironworker, Local 765 (Ontario)

We thank everyone for applying to the 2019 Women In Trades Awards/Bursaries Program – please apply again next year!

Chris Flett, Shannen MacDonald, Madlyn Carew, Emma Ash, Bob Keys

Emma Ash

Emma Ash

Madlyn Carew

Madlyn Carew

Shannen MacDonald

Shannen MacDonald

2018 Winners

We congratulate the following Canadian Building Trades Women for winning the 2018 Women in Trades Awards & Bursaries:

• Robyn Schaapman– Journeyman Electrician, Local 424 (Alberta)
• Delanee Daviau – 2nd Year Apprentice Ironworker, Local 720 (Alberta)
• Rachelle Premack – 2nd Year Apprentice Carpenter, Local 1598 (British Columbia)

We thank everyone for applying to the 2018 Women In Trades Awards/Bursaries Program – please apply again next year!

Chris Flett, Rachelle Premack, Robyn Schaapman, Delanee Daviau, Bob Keys

Delanee Daviau

Delanee Daviau

Robyn Schaapman

Robyn Schaapman

RachellePremack

Rachelle Premack

2017 Winners

We congratulate the following Canadian Building Trades Women for winning the 2017 Women in Trades Awards & Bursaries:

• Melany Cyr – Journeyman Red Seal Machinist and Millwright, Local 1460 (Alberta)
• Tara Klasens – 1st Year Apprentice Electrician, Local 424 (Alberta)
• Sonia Harte – 2nd Year Apprentice Ironworker, Local 764 (Newfoundland)

We thank everyone for applying to the 2017 Women In Trades Awards/Bursaries Program – please apply again next year!

Melany Cyr

Tara Klasens

Sonia Harte

Sonia Harte

2016 Winners

We congratulate the following 3 Canadian Building Trades Women for winning the respective 2016 Women in Trades Awards & Bursaries:

• Stacey Benedictson – Journeyman Red Seal Welder, Operating Engineers, Local 955 (Alberta)
• Ashley Wollmann – 3rd Year Apprentice Painter, Local 739 (Manitoba)
• Nikki McCormack – 4th Year Apprentice Electrician, Local 993 (British Columbia)

We thank everyone for applying to the 2016 Women In Trades Awards/Bursaries Program – please apply again next year!

Stacey Benedictson

Stacey Benedictson

2015 Winners

We congratulate the following 3 Canadian Building Trades Women for winning the respective 2015 Women in Trades Awards & Bursaries:

• Meeka Faucher – Journeyman Boilermaker Welder, Local 146 (Alberta)
• Kirstene Reyes – 4th Year Apprentice Carpenter, Local 579 (Newfoundland)
• Stephanie Jang – 4th Year Apprentice Electrician, Local 213 (British Columbia)

We thank everyone for applying to the 2015 Women In Trades Awards/Bursaries Program – please apply again next year!

Meeka Faucher

Meeka Faucher

2014 ACTIMS AGM in Banff Alberta

Women of the Canadian Building Trades